Iako poslovni subjekti godišnje imaju pristup milionima konvertibilnih maraka besplatnih sredstava, grantovi ostaju nedovoljno korišten resurs. Osobe iz biznisa misle da je grant proces prekomplikovan.
Ali sada, više nego ikada, proizvodnja i ostali poslovni subjekti trebaju iskoristiti prednosti grant sredstava. Ona se dodjeljuju za energetiku i obnovljive izvore energije, industrije 4.0, optimizaciju poslovanja, inovacije, prototip/pilot projekte, napredne proizvodnje i diversifikaciju poslovanja.
A donacije su odličan način za sufinansiranje transformacija poslovanja, posebno ako ista ima širu korist za zajednicu, kao što su okoliš, održivost, zapošljavanje, ili povećanje izvoza.
Ali za one koji nikada nisu to učinili – proces pronalaženja i prijave za grant može biti obeshrabrujući.
Možda mislite, „Da li je zaista vrijedno truda i vremena?“ a odgovor je DA!
Mi smo izgradili neka iskustva tokom godina i dijelimo ih sa vama kako bi znali kako se to radi. Evo naših savjeta za završetak uspješne aplikacije za grant:
Savjet #1 – Budite spremni brzo reagovati kada se objavi grant poziv
Grantovi dolaze i odlaze vrlo brzo – zato budite spremni podnijeti aplikaciju u kratkom roku. Kako biste izbjegli gubljenje vremena u potrazi za novim grantovima Grant.ba donosi redovan pregled dostupnih grant poziva za preduzeća i obrte u BiH.
Savjet #2 – Odvojite vrijeme da naučite kako grant sistem funkcioniše
Grant sistem može izgledati zastrašujući na prvi pogled, ali on je često jednostavniji nego što mislite, samo je potrebno razumjeti kako je strukturiran.
Važna napomena: Grantovi nisu poklon novac!
Ljudi često prave grešku kada misle da mogu birati gdje će i kako potrošiti grant sredstva. Mnogi grantovi postoje da omoguće poslovnim subjektima prihvatljiviji pristup stručnim konsultantima ili povezivanje sa istraživačkim organizacijama. To znači partnerstvo sa organizacijama izvan naše. Zato ostavite predrasude odmah na početku i fokusirajte se na razumijevanje svrhe grantova koristeći dostupne resurse na grant.ba.
Savjet #3 – Do 110% ispoštujte postavljene kriteriji
Svaki grant će imati osnovne kriterije koje trebate zadovoljiti da bi se kvalifikovali za apliciranje. Donose se na osnovu veličine kompanija, godina poslovanja, prihoda, vrste poslovanja, broja zaposlnih, šireg uticaja. Ako se ne uklapate u ove kriterije 100 posto, ne gubite vrijeme za podnošenje grant aplikacije. Umjesto toga, pozovite koordinatora ili administratora grant sredstava i potražite dodatne informacije o kvalifikovanosti vašeg biznisa za određeni grant poziv.
Savjet #4 – Kontaktirajte administratora granta prije nego uložite bilo kakav napor
Postoje dvije velike prednosti u ovom pristupu:
1) to je velika prilika za umrežavanje, i
2) oni će vam reći direktno da li ste kvalifikovani. Plus oni vam mogu vam dati kvalitetne savjete za uspješnu pripremu aplikacije, kao što su primjeri prethodno odobrenih aplikacija!
Ukratko, sačuvajte si mnogo vremena i energije.
Savjet #5 – Ne stavljajte fokus na grant uspjeh
Budite oprezni kada zasnivate vaše poslovne planove i odnose sa kupcima na grant sredstvima. Ne dovodite sebe u situaciju u kojoj ako ne dobijete grant i dalje morate realizovati projekat, ali nemate budžet.
Savjet #6 – Razmislite o angažmanu vanjskih stručnjaka za pisanje grant aplikacije
Nemojte se bojati saradnje sa istraživačima ili pružaocima usluga na izradi i realizaciji projekta. Oni često imaju potrebno iskustvo u ovoj oblasti. Naš tim stručnjaka je na raspolaganju korisnicima platforme Grant.ba.
Savjet #7 – Odmah pripremite aplikaciju
Donatori postavljaju uslove koje preduzeća moraju zadovoljiti i format aplikacije. Većina uslova nam je poznata a aplikacije su u velikom dijelu sadržaja identične. Zbog toga je moguće i potrebno imati spremnu aplikaciju već sada. Dobar način za pripremu preduzeća za apliciranje je GAP (Grant Alat Projekat) – razrada projektne ideje i priprema univerzalne grant aplikacije. Alat GAP je dio grant sistema za razvoj poslovnih kapaciteta naših korisnika.
Savjet #8 – Ponudite jasne i konkretne odgovore u aplikaciji
Pobrinite se da adresirate svaki dio pitanja. Dobro pravilo je da odgovori budu što kraći i dugi koliko je potrebno da budu. Ne bojte se ponavljanja u različitim pitanjima. Oduprite se želji da u odgovore unosite vašu poslovnu priču ili lične okolnosti. Osoba koja procjenjuje vašu aplikaciju će pokušati kvantificirati vaše odgovore prema njihovoj usklađenosti sa kriterijima procjene i zahtjevima javnog poziva. Ako postoje posebne okolnosti u vašem slučaju, razgovarajte direktno sa administratorom granta.
Savjet #9 – Uskladite svoju aplikaciju sa strateškim prioritetima donatora
Uskladite svaki odgovor u aplikaciji sa strateškim prioritetima donatora. Grantovi donatora su dizajnirani na način da pruže podršku dostizanju njihovih strateških prioriteta, tako da ako vaša ideja ili koncept ne odgovara, možda bi bilo najbolje da se zadrži i uputi na adresu donatora kojem će odgovarati.
Savjet #10 – Dostavite aplikaciju na vrijeme i tražite potvrdu prijema
Grant donatori su striktni sa rokovima. Pokušajte imati spreman draft projekta mnogo prije roka za dostavu. Kada predate aplikaciju (elektronski ili poštom) kontaktirajte grant administratora (koji bi trebao već da vas poznaje) i tražite potvrdu prijema aplikacije.
Savjet #11 – Pratite rokove donatora za objavu rezultata
Ne bojte se kontaktirati grant administratora za informacije o toku procesa. Grant.ba korisnike obavještava o rezultatima javnih poziva ukoliko ih donator objavi. Nekada donatori direktno obavještavaju aplikante o konačnom statusu njihovih projekatnih prijedloga.
Tip #12 – Kada dobijete grant pratite dinamiku izvještavanja, vremenski slijed i pravila
Ako ne utrošite grant sredstva ispravno ili na vrijeme donator može (i hoće!) uzeti novac natrag – čak i ako ste ga potrošili. Ako se okolnosti promjene i više niste u mogućnosti ispoštovati grant zahtjeve, možete vratiti grant sredstva.
Pobrinite se da podnesete izvještaje prema dinamici koju zahtijeva donator. Nije preveliko opterećenje a oni žele redovno informisanje o implementaciji projekta.
Finalni savjeti: