Prijedlog projekta je dokument koji predstavljate potencijalnim donatorima ili klijentima da bi dobili sredstva ili odobrili vaš projekt.
Prijedlozi projekata sadrže ključne informacije o vašem projektu. Oni su od velike važnosti za vaše donatore, jer će ih koristiti za procjenu vašeg projekta i određivanje hoće li ili neće izdvojiti sredstva za to.
Prijedlog projekta se obično priprema u jednoj od ranih faza vašeg projekta (prije nego što se naprave detaljni planovi i dodijele resursi). Stoga su u najboljem slučaju procjene vremena i budžeta grube.
Prijedlozi projekata ne slijede princip „jedan izgled odgovara svima“. To se može pripisati činjenici da postoji mnogo različitih vrsta prijedloga, koji svi sami po sebi imaju jedinstvenu svrhu. Prijedlozi mogu biti interni (unutar vaše organizacije) ili eksterni (pisani od jedne nezavisne organizacije ili osobe). Dio su obavezne dokumentacije. Izgled se razlikuje jer su neki namijenjeni za poslovanje, dok su drugi za univerzitetske ili nevladine projekte.
Također, količina detalja koja se koristi prilikom iznošenja prijedloga može značajno varirati. U određenim slučajevima dovoljno je nekoliko vrlo kratkih i općih izraza (kada je prijedlog 2-3 stranice), dok u ostalim slučajevima sve glavne tačke moraju biti detaljno izložene (tada bi prijedlog bio 30-50 stranica). Generalno gledano, poslovne organizacije imaju složenije prijedloge.
Prijedlog projekta nije ugovor. Lako ga je pomiješati s poslovnim prijedlogom (dokument u kojem su istaknuti pravni izrazi). Međutim, donatori ili sponzori samo potpisuju Prijedlog projekta da bi odobrili njegov sadržaj. Nakon potpisivanja i odobravanja projektnog prijedloga, posao započinje s izradom sljedećih dokumenata: projektne izjave, plana projekta, ugovora itd.
Uprkos činjenici da je dostupno više različitih formata, otprilike 80-90% svih projektnih prijedloga slijede sličan obrazac. Uglavnom svi imaju istu strukturu koja sadrži nekoliko ključnih tačaka.
Sastavili smo GAP Alat koji je univerzalni prijedlog projekta za poslovne organizacije koji omogućava brzo reagovanje na nove javne pozive kao i brzu i jednostavnu prilagodbu zahtjevima donatora.